Wiosenne porządki

Zwyczaj wiosennych porządków istnieje w polskiej historii już od dawna. Niegdyś z okazji nadejścia wiosny dokładne wysprzątanie domu należało do obowiązków każdej gospodyni. Teraz zleca się sprzątanie domów. Poznań scy udzie wierzyli też w to, że zamiecenie całej izby przepędzało zimę na dobre. Tradycja wiosennych porządków sięga korzeniami czasów starożytnych.

Już w społecznościach Celtyckich w ten niecodzienny sposób witano najweselszą z pór roku. Imbolc, czyli święto, które obchodziło się pierwszego lutego dla uczczenia Brygidy, będącej boginią wiosny, nakazywało porządki – nie tylko domowe, ale i duchowe.

Z czasem ludy chrześcijańskie przejęły ten ciekawy zwyczaj, dlatego też drugiego lutego, na święto Ofiarowania Pańskiego, wszelkie domostwa musiały być wysprzątane na błysk. Aktualnie wciąż jeszcze w wielu domach organizuje się wielkie sprzątanie, kiedy tylko nadchodzi wiosna.

www.dream-craft.pl

Domy, podobnie jak świat za ich oknami, budzą się do życia i muszą być doskonale przygotowane na kolejny rok. Dzięki nim również gospodynie promienieją, czując się znacznie lepiej po odkurzeniu wszystkich kątów.

sprzątanie domów Poznań