Salon samochodowy – jak założyć, o czym pamiętać i co wiedzieć

Sprzedaż samochodów, które pochodzą prosto z linii produkcyjnej w naszym kraju znacznie spada. Z pewnością spowodowane jest to stale rosnącą popularnością samochodów używanych oraz wszelkich zalet, które stoją za tą opcją. Nie mniej jednak istnieje konkretna grupa społeczna, która może pozwolić sobie na takie duże wydatki i raczej jej nie zabraknie. Z tego wstępu można wysnuć jeden, najważniejszy wniosek. Salon samochodowy, a raczej prowadzenie biznesu w tym kierunku to umiejętność podejmowania ryzyka, które zarówno może się opłacić, ale można także na nim wiele stracić. Myśląc o założeniu takiego salonu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to branża w której odnajdą się wszyscy. Jeśli jednak czujemy się na siłach i rozważamy taką ścieżkę zawodową – warto sprawdzić od czego właściwie zacząć:

  • Po pierwsze trzeba mieć konkretne środki na otwarcie takiego salonu. Nie ma co liczyć na kredyt bankowy, ponieważ taki biznes zaliczany jest do jednych z najbardziej ryzykownych i mało rentownych. Salon samochodowy jest więc kierowany do ludzi, którzy mogą pochwalić się pewną sytuacją finansową i nie boją się porażki;
  • Salony samochodowe to nie miejsca, które możemy swobodnie projektować i zakładać w każdym dowolnym miejscu.

    samochodowa.city-traffic.com.pl

    Istnieje szereg konkretnych restrykcji, których trzeba przestrzegać, a te są opracowywane przez koncerny samochodowe. Można się zdziwić jak wiele ich jest i jak ciężko niektórym sprostać. Są to najczęściej: działki o swobodnym dojeździe, parking dla klientów, miejsce pokazowe przed salonem, przeszklone ściany, myjnia samochodowa, przestrzeń sprzedażowa o minimalnej powierzchni 200mkw, a oprócz tego seria kryteriów sprzedażowych;

  • Budowa oraz realizacja wyposażenia salonu samochodowego to wydatek rzędu co najmniej 7 mln złotych. Trzeba wziąć pod uwagę wyżej wspomniane restrykcje, ale także konieczność zatrudnienia profesjonalnych pracowników, nie tylko sprzedawców, ale także finansistów, mechaników i innych.
  • W prawdzie zysk z posiadania salonu samochodowego i jego obrotów może być zaskakująco wysoki, ale tylko w momencie prowadzenia biznesu w odpowiedni sposób. Jeśli mamy dryg i wiemy jak się za to zabrać – to nie ma nad czym się zastanawiać.

Salon samochodowy to świetny pomysł dla tych, którzy mają sporo pieniędzy i chcą rozwijać się biznesowo. Trzeba jednak pamiętać o sprostaniu postawionym wymogom przez koncerny samochodowe. Nie należy także zapominać o konkurencji, której jest dość sporo.

plastikowe tablice rejestracyjne