Lęk i odraza w Las Vegas

Kultowa książka Huntera S.

Thomsona, na bazie, której powstał film „Las Vegas Parano” z niezapomnianą rolą Johnego Deppa, początkowo wydawana była w częściach w magazynie Rolling Stone pod pseudonimem Raoul Duke.

„Lęk i odraza w Las Vegas” opowiada o podróży, jaką odbył Raoul Duke (alter ego Thomsona) wraz ze swoim przyjacielem Doktorem Gonzo (postaci opartej na adwokacie Thomsona) do Los Angeles, by zdać relację z rajdu Mint 400 – wyścigu samochodowego przez pustynię.

W trakcie tej szalonej ekspedycji bohaterowie niszczą kilka luksusowych samochodów, pokoi hotelowych, a przede wszystkim swoje zdrowie.

Podróż po Ameryce, a przede wszystkim gorącym stanie Nevada, którą odbywają bohaterowie wypełniona jest bowiem alkoholem i narkotykami, które zaburzając postrzeganie rzeczywistości wpływają na treść książki.

Rzeczywiste wydarzenia mieszają się tutaj z narkotycznymi wizjami, a halucynacje zaburzają fakty.

Powieść zapoczątkowała nowy nurt reportażu, zyskując nazwę gonzo dziennikarstwa, (od nazwy jednego z bohaterów), które ma na celu bycie blisko wydarzeń i zamiast przedstawiać obiektywne fakty, bierze aktywny udział w opisywanych wydarzeniach.

Close