180 000 km przygody

Ta niesamowita książka polskiego podróżnika Tony’ego Halika opowiada o podróży, jaką odbył wraz z żoną Pierrette (oraz synem Ozaną, który urodził się w trakcie wyprawy). Halik opisuje w niej podróż przez dwie Ameryki od Ziemi Ognistej po Alaskę i z powrotem, przez cztery lata przejechali ponad 180000 kilometrów.

Środkiem lokomocji był dla nich terenowy Jeep, w którym faktycznie mieszkali przez te kilka lat podróży. Podczas ekspedycji zużyli osiem kompletów opon i przejechali 21 państw.

W książce „180000 km przygody” Halik opisuje przygody, jakie wydarzyły się w trakcie tej niesamowitej wyprawy. A było ich na tyle dużo, że podróżnik powracał do nich w kilku innych książkach.

„180000 km przygody” można czytać od początku do końca, jak również wybierać poszczególne rozdziały, ponieważ jak sam pisarz zaznaczał, nie ma w niej ścisłego porządku chronologicznego, a każdy rozdział jest jakby oddzielną opowieścią samą w sobie. Halik na kartach swojej powieści-reportażu przywołuje świat, którego już nie ma, nieistniejące już dzisiaj plemiona amerykańskich Indian, które spotykali na swojej drodze, a także ich legendy i mity.

W powieści tej łączy się magia z rzeczywistością.